II. svetová vojna - spomienky priameho účastní

Autor: Ján Melas | 6.5.2016 o 21:53 | (upravené 12.5.2016 o 15:11) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  867x

Naša obec pripadla po Viedenskej arbitráži do Maďarska a preto naši muži nemohli narukovať do slovenskej armády a ako nepriatelia štátu ani do maďarskej armády.

Keď sa východný front priblížil k Európe, tak už na tom nezáležalo a potrebný bol každý vojak. Tak aj naši muži narukovali do maďarskej armády, samozrejme rozptýlení po jednotkách. Po krátkom výcviku bola  jeho jednotka nasadená na obranu Budapešti. Bojová morálka zodpovedala situácii na fronte a tak si úkryt našli vo vínnych pivniciach, kde pili víno tak aby víťazom už nič nezostalo. Kým si ešte niečo pamätal, tak spomínal že chodili po kolená vo víne a dokázal rozobrať ručný granát na súčiastky.

Po ďaľšom ústupe, keď minuli Viedeň a smerovali cez Rakúsko do Nemecka, si kládli otázku či je to rozumné. Nakoniec opustili svoju ustupujúcu jednotku, vyšli do hory a zo svahu pozorovali dianie v údolí. Po čase ustupujúce jednotky nahradili vojaci Červenej armády. Spolu s kamarátom zišli z hory ku ceste a čakali čo sa bude diať. Nedialo sa nič, vojaci kráčali ďalej aj so svojimi starosťami. Po čase si jeden vojak všimol jeho opasok, vzal mu ho, opásal a bez slova kráčal ďalej. Keďže sa nič nedialo, rozhodli sa kráčať proti prúdu vojakov, domov. 

Keď prúd vojakov ustal, si ich všimli a vzali do zajateckého tábora. Tábor bol veľmi jednoduchý, maličký jarok, ktorý označoval hranice tábora a nič iné. Aprílové počasie a žiadna hygiena poznačili aj zdravotný stav zajatcov. Po čase sa dostali aj do tábora, ktorý mal strechu a záchod, tvorený jamou cez ktorú boli položené dve dosky. Situácia sa zlepšila v máji, keď sa zlepšilo počasie, vyzliekli zajatcov donaha, ostrihali a odvšivavili, oblečenie tak isto. 

Po tejto procedúre začali zisťovať koho vlastne zajali. Po zistení, že "náš" vojak je českovenský občan, poslali ho domov so slovami: "choď domov k mame, určite sa poteší." Také šťastie nemal jeho kamarát, ktorý bol občanom Maďarska a osud ho zavial niekde inde. Po vojne ho hľadal v rodnej dedine, u príbuzných, pravidelne dlhé roky, no zbytočne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?