reklama

Máme demokraciu, nemáme demokratov.

Tento výrok Tomáša Garriquea Masaryka, prvého československého prezidenta, ma napadne vždy keď sa pozriem na našu politickú scénu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Demokraciu nepovažoval za ideálny stav vlády a predpokladal, že potrvá najmenej 25 rokov, kým si na ňu zvykneme. Mocnosti nám toľko času nedopriali. A neboli to len Hitler, alebo Stalin, ale aj Roosewelt, ktorý si urobil funkciu prezidenta doživotnú. Aby sa to neopakovalo, prijali USA, 22. dodatok k ústave, ktorý obmedzil funkciu prezidenta na dve funkčné obdobia. Len pre istotu, aby nikto nemal pokušenie urobiť to isté, čo Roosewelt. Ešte ďalej zašlo Taliansko, ktoré upravilo ústavu tak, že je nemožné vytvoriť stabilnú vládu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vráťme sa však na Slovensko. Donedávna bolo všetko v poriadku, mali sme stabilnú vládu, fungujúcu ekonomiku a presvedčenie, že to inak ani nemôže byť. Voľby, však ukázali, že máme aj kopu neriešených problémov. A tu sa ukázalo, že máme demokraciu, ale nemáme demokratov, ktorí by problémy vedeli riešiť, demokratickým spôsobom. Prvý sa predviedol prezident, ktorý v reakcii na vstup Kotlebu do parlamentu, reagoval ako malý chlapec, zavrel oči, zapchal uši a tým preňho problém neexistuje. A tak nám pribudla ďaľšia tabuizovaná téma. Nehovorí sa napríklad o spolužívaní Rómov a majoritného obyvateľstva, o zamestnávaní cudzincov ( 26,6 tis. podľa ÚPSVAR ), keď máme 10% nezabestnanosť a pod. Zamlčovanie problémov, však nie je dobré znamenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Voliči všetkých politických strán si určite želajú, aby sa ich volení zástupcovia, podieľali na správe vecí verejných a neboli iba účinkujúcimi v reality show s názvom NR SR. Jedinou reálnou možnosťou ako to dosiahnuť, sú voľby. Mali by sa preto zmieriť s výsledkami uplynulých volieb, veď hlas ľudu je hlas boží, venovať drobnej práci pre ľudí a pripraviť sa na prevzatie moci v nasledujúcich voľbách. Potenciál tu určite je, veď iba nevoliči a prepadnuté hlasy tvoria toľko hlasov, koľko získali všetky strany v uplynulých voľbách spolu. Cesta však nevedie cez reality show a vytváranie kaúz, či už skutočných, alebo vymyslených. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zastupiteľská demokracia nie je ideálny spôsob riešenia vecí verejných. Od jej vytvorenia v Ríme, pred dva a pol tisíc rokmi, sa ale nenašlo nič lepšie. A tak môžeme len súhlasiť s rímskym historikom Plíniom st., ktorý konštatoval: "Demokracia je dobrý vynález, umožňuje bohatým urobiť to čo chcú a pritom nikto nemôže povedať, že bol vylúčený z rozhodovania o veciach verejných." 

Ján Melas

Ján Melas

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Naši predchodcovia nazhromaždili obrovské množstvo poznatkov a vedomostí o svojom živote, v čase pred tisícročiami až dodnes. Je pre mňa fascinujúce, že už vtedy riešili spoločenské problémy, ktoré pretrvali do našich čias. Zaujíma ma, či ich spôsob riešenia problémov, je aktuálny aj v dnešných časoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu