Prelomový vynález v dejinách

Autor: Ján Melas | 10.12.2015 o 15:08 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  465x

O najväčší vynález v ľudských dejinách sa postarali Židia, ktorí vytvorili boha podriadeného človeku. Stalo sa tak niekedy v 18. až 19. storočí pred naším letopočtom.  

Dali mu meno Jahve, mal schopnosti všetkých dovtedajších bohov, všetky svoje schopnosti dal do služieb vyvoleného národa, ktorým boli Židia. Človeku dal slobodnú voľbu konať dobro alebo zlo, čím ho  prinútil niesť zodpovednosť za svoje konanie. Ostatným národom bol tŕňom v oku najmä inštitút "vyvoleného národa", preto sa usilovali o jeho odstránenie. Napriek tomu tento národ prežil na Blízkom východe, až do prelomu letopočtov, kedy ho rímske vojská prinútili rozptýliť sa po diaspóre. Najväčšiu slávu zažil v 10. storočí pred našim letopočtom, keď vybudoval židovské kráľovstvo pod panovaním kráľov Saula, Dávida a Šalamúna. 

Jahve mal také vynikajúce vlastnosti, že sa stal, postupne, univerzálnym bohom aj pre kresťanov a moslimov. Je iróniou osudu, že napokon takmer všetky národy, ktoré prijali za svojho boha Jahveho, viedli a vedú navzájom proti sebe vojny a ten sa musí iba pozerať ako sa jeho vyvolené národy navzájom zabíjajú. Naposledy aj v Európe, v roku 1995, keď katolícki farári povzbudzovali k zabíjaniu chorvátskych vojakov, pravoslávni popi v Srbsku za nimi v ničom nezaostávali.

Prvé izraelské kráľovstvo oslabili rozpory medzi Jákobovými kmeňmi, po Šalamúnovom rozhodnutí, že službou v chráme budú poverení Levíti a ostatné kmene sú povinné ich živiť. Na kritiku odpovedal tvrdením, že má rozum od Jahveho a ten je ľudským rozumom nepochopiteľný. Židovské kmene sa však s Šalamúnovým vysvetlením nezmierili, nastali rozpory, oslabenie a koniec strata samostatnosti. Časť kráľovstva, Júdea, sa zachovala, ale už pod cudzou nadvládou.

Po troch tisícročiach od prvého izraelského kráľovstva sa situácia opakuje. Židia budujú svoj štát na historickom mieste toho prvého. Problémom je maličkosť, územie nie je voľné. História sa opakuje, len s malými zmenami, vyvolený národ je ten istý, namiesto Jahveho sú USA. 

Situícia na Blízkom východe je patová, nevedia ju riešiť ani ľudia, ani Jahve. Ten aj tak všetko riešil usmrtením nepriateľov, čo je dnes nepopulárrne. Nuž, vyzerá to tak, že bezradne čakáme na objav nového Boha, ktorý bude vedieť riešiť dnešné problémy, dnešnými  spôsobmi.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?