Utečenecká kríza, príčiny a riešenia.

Autor: Ján Melas | 24.11.2015 o 18:12 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  993x

Na správach o utečencoch ma zaujali dve skutočnosti: koreňom všetkého zla na Blízkom východe je Sýria, produkuje utečencov, odmieta mier a potom EÚ- politici, ale aj  Merkelová a Hollande, nie sú schopní utečeneckú krízu riešiť.

Na Blízkom východe je jedna regionálna mocnosť - Izrael. Jeho sila je daná silou jeho spojenca - USA. Je zvláštne, že USA plnia všetky želania Izraela, bez ohľadu na dôsledky: -vetovanie všetkých rezolúcií OSN odsudzujúcich Izrael, -nátlak na nepriateľov Izraela, aby s ním podpísali mierovú zmluvu, Egypt, Jordánsko, Palestína, -vojenská likvidácia štátov, ktoré mierovú zmluvu s Izraelom nepodpísali, Líbya, Irak -najvyššia zahraničná pomoc USA: 3,1 mld dolárov za rok 2013. 

V regióne tak zostal iba jeden funkčný štát, ktorý neuznáva výnimočné postavenie Izraela, Sýria. /okrem Iránu, ktorý sa do problémov regiónu zatiaľ neangažuje/ Na Sýriu však nemôžeme použiť naše európske kritériá, na jej území bojujú tri "domáce" armády, vládna, opozičná,  armáda IS a viaceré cudzie armády, z Ruska, Francúzska, USA, Turecka, Jordánska. 

Situácia v Izraeli tiež nie je ružová, všade je prítomná armáda, kontrolné body, rozdelené územie, všade prítomná nenávisť a násilie. Na ilustráciu správa z tlače, z 23.11.2015:

JERUZALEM. Dve Palestínčanky dnes bodli nožnicami Izraelčana na turistami hojne navštevovanom trhovisku v centre Jeruzalema a izraelský policajt na nich vystrelil. Jednu z útočníčok výstrel zabil, druhá utrpela zranenia, informovala policajná hovorkyňa Luba Samriová. Napadnutý muž utrpel podľa hovorkyne menej vážne zranenia, napísala agentúra AP. K útoku došlo na obľúbenom vonkajšom trhovisku Machane Jehuda v centre Jeruzalema. Palestínski útočníci zabili za uplynulé dva mesiace už 18 Izraelčanov, poväčšine bodnutiami nožom. Izraelská streľba zabila za to isté obdobie 88 Palestínčanov, z ktorých bolo údajne 56 útočníkov a zvyšok zomrel pri zrážkach demonštrantov s izraelskými silami.

Ďalší problém je celoregionálny, je to demografický vývoj. Podľa OECD /Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj/ medzi rokmi 1990 a 2008 sa počet obyvateľstva zvýšil v Sýrii o 67%, v Libanone o 39%, v Jordánsku o 86%, v Izraeli o 56%, v Palestíne /okupované územia/ o 106%. 

Jedine možné, civilizované riešenie je emigrácia, do vyspelých krajín. Súčasný prúd utečencov do Európy má všetky znaky organizovanej turistiky, rovnomerný prúd utečencov, vybavenie peniazmi, odevom, dobrý zdravotný stav, zbieranie utečencov na mori, určené cieľové destinácie /Nemecko, Švédsko/.  Je jasné, že takýto nával by nezvládli cestovné kancelárie, musia byť zainteresované štáty, niekto musí zabezpečiť lode, vlaky, autobusy.

V EÚ sa k utečencom vyjadrujú Tusk, Juncker, Mogheriniová, a iní. Keďže nemajú čo povedať, ich vyjadrenia tomu aj zodpovedajú. V cieľovej destinácii, Nemecku, je to hlavne Merkelová. Budí dojem, že je mentálne retardovaná, stará sa len o utečencov a na osude EÚ a Nemecka jej nezáleží. Pritom je jasné ako postupuje Nemecko pri prijímaní utečencov už teraz. Utečenci nezískajú v Nemecku občianstvo, len povolenie na dočasný pobyt, ktorého predĺženie je výhradnej kompetencii nemeckých  úradov. Občianstvo nezískajú ani ich deti, narodené v Nemecku. Zaujímavý údaj poskytol Afganistan. V tomto roku prijal už 100 000 emigrantov z EÚ. Ďalšie prijímanie pozastavil pre neplnenie dohodnutých podmienok zo strany EÚ. Merkelová absolvovala rokovania s Tureckom a niektorými africkými  predstaviteľmi o vybudovaní táborov na ich území. Prisľúbila aj finančnú pomoc, 3 resp. 2 mld euro. Cieľová destinácia, Nemecko, tak môže vyhostiť všetkých utečencov aj ich deti.

Každá hra máva víťazov a porazených. Predpokladaným víťazom bude Izrael, porazenými utečenci, ktorí skončia v niektorých ázijských, alebo afrických krajinách, ďaleko od Európy, od domova a od civilizácie.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie

Mladší ako 45 rokov sa dostanú na rad ako poslední.

Komentár Petra Schutza

Na vaše prianie, madam

Opäť sa bude aj Kremeľ otriasať. Nie obavami, ale rehotom Putina.


Už ste čítali?