Kam smeruje naše stavebníctvo?

Autor: Ján Melas | 12.11.2015 o 14:34 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  455x

Je pre mňa prekvapujúce, že naše stavebníctvo produkuje stavby, ktoré nespĺňajú základnú požiadavku, aby nespadli. Nie je to požiadavka nová ani neobyčajná, platí predsa už od doby keď ľudia niečo postavili. 

Verejný záujem, u nás, chráni stavebný zákon a na jeho dodržiavanie dozerajú stavebné úrady. Zaoberajú sa vzhľadom stavby, jej zaradením do existujúcej zástavby, vplyvom na životné prostredie, napojením na energie a pod. To, že stavba nespadne, považujú za samozrejmosť. Ďalšou organizáciou, pôsobiacou v stavebníctve, je stavovská organizácia vybraných profesií v stavebníctve. Jej úlohou je, však, iba udržanie monopolného postavenia svojich členov v procese prípravy a realizácie stavieb. 

Príčinou všetkých problémov v stavebníctve je zlaté teľa našich čias, sú to peniaze, respektíve zisk. Peniaze majú úžasnú moc, dokážu zmeniť územný plán, projekty, investorov, dodávateľov, kolaudačné rozhodnutia. Jediné, čo nedokážu, meniť fyzikálne zákony, preto nepodareným stavbám hrozí zrútenie. Keby sa náhodou vinník aj našiel, jeho zodpovednosť sa však ešte zvykne stratiť v neprehľadných dodávateľsko odberateľských vzťahoch.

Náprava nastane až potom, keď profesionálna česť, bude mať vyššiu hodnotu ako peniaze.  Dovtedy sa stáva znovu aktuálnym staručký vtip: "Fero, drž ten komín, ja idem pre peniaze."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?