Prečo nerozumiem politikom?

Autor: Ján Melas | 11.4.2015 o 20:55 | Karma článku: 7,64 | Prečítané:  736x

Sú dve možnosti, buď rozprávajú keď nemajú čo povedať a svoje prejavy zahmlievajú demagógiou a populizmom, alebo je chyba u mňa, akosi nie som súci na slovo. Táto druhá možnosť ma dosť vyľakala, preto som sa rozhodol svoju schopnosť rozumieť iným otestovať.

Spomenul som si na myšlienku, ktorú vyslovil Lev Nikolajevič Tolstoj: „Významní ľudia hovoria k nám ako príroda, jednoducho a zrozumiteľne.“ Nepochybne významným človekom bol aj Albert Einstein, ktorý vymyslel teóriu relativity. Tak som sa začal zaujímať, čo to vlastne vymyslel a prečo to urobil. Ľudia sa snažili zmerať rýchlosť svetla dávno pred Einsteinom, problém bol v jej veľkosti. Preto ju skúšali zmerať aj na mesiacoch Jupitera, porovnávaním obehu mesiaca podľa výpočtu rovnomerného pohybu okolo Jupitera, s obehom pozorovaným zo Zeme. Obeh pozorovaný zo Zeme je oneskorený o čas, ktorý svetlo potrebuje na prekonanie vzdialenosti z mesiaca Jupitera na Zem. Z tohto času a vzdialenosti medzi oboma telesami sa už dá ľahko vypočítať rýchlosť svetla. Problém nastal keď svetlo z mesiaca približujúceho sa k Zemi malo rovnakú rýchlosť ako svetlo z mesiaca vzďaľujúceho sa od Zeme. To celé meranie urobilo nedôveryhodným. Kým vedci hľadali chybu v meraní, prišiel Einstein so šokujúcim tvrdením. Celé by to mohlo fungovať, keby meter a sekunda nemali stálu veľkosť, ale by sa skracovali a predlžovali. Lenže metre a sekundy nevyjadrujú iba rýchlosť, ale vyskytujú sa aj v ďalších fyzikálnych jednotkách. Takže ich zmena by ovplyvnila celú fyziku. Aby to nebol iba nápad pacienta psychiatrickej kliniky, musel ich podložiť matematickými výpočtami. Vyšlo mu, že svetlo má hmotnosť a v hmote je ukrytá energia. 

Z uvedeného som usúdil, že ľahšie porozumiem Einsteinovi, než našim politikom. Asi to bude  tým, že Einstein hľadal pravdu a politici hľadajú voličské hlasy. Keďže aj ja som volič, dúfal  som, že budú hovoriť ako príroda, jednoducho a zrozumiteľne. Podobne ako Albert Einstein.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?