Bezpodmienečný základný príjem.

Autor: Ján Melas | 28.2.2015 o 10:01 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  1819x

Rómovia sú v Európe už tisíc rokov a za tú dlhú dobu sa neprispôsobili európskym hodnotám a európskej kultúre. 

Žijú na okraji spoločnosti, uznávajúc iba vlastné životné hodnoty. Zaradiť Rómov do spoločnosti a zlepšiť hlavne ich materiálne postavenie sa pokúšali už mnohí, napr. aj Mária Terézia, všetci viac, alebo menej neúspešne. 

Prečo sú naše životné hodnoty pre nich neprijateľné? Rozdiel možno pochopiť snáď na  rozprávkach, do ktorých ľudia vkladajú svoje sny, nádeje a želania. Kým v našich rozprávkach  vždy zvíťazí dobro nad zlom, v rómskych vždy Róm oklame Neróma, obvykle svojou  šikovnosťou. 

Tisícročné skúsenosti a bezradnosť našich aj európskych politikov sú znakom, že rómsku  problematiku ťažko vyriešime. EÚ je tak isto bezradná, preto nám posiela všemocné peniaze.  My potom si stanovíme úlohy, pridelíme na ich splnenie peniaze, úlohy splníme, problém  zostane nevyriešený a môže sa začať nový kolotoč. 

V tejto súvislosti ma napadá jedna kacírska myšlienka, povedzme EÚ pravdu, že problém  nevieme vyriešiť. Ja viem, že pravdu hovoria len deti, blázni a filozofi, deti neberieme vážne,  bláznov zavrieme do ústavov a filozofov nechápeme. Napriek tomu, myšlienku dokončím.  Peniaze EÚ použijeme na „bezpodmienečný základný príjem“, podľa návrhu, ktorý vypracoval  prof. Götz Werner, inak tiež aj  zakladateľ siete DM (drogerie markt). Podľa tohto návrhu, občania odkázaní na sociálnu pomoc, by ju dostávali automaticky, bez zbytočného úradovania. On to myslí pre všetkých občanov, my to zavedieme len pre tých pre ktorých nám EÚ poslala peniaze. Dúfam, že s tým nebudú problémy, veď aj vlaky zadarmo máme len pre vybraných cestujúcich a nie pre všetkých obyvateľov. 

A teraz si predstavte tie prínosy, ktoré získame. 

-Rómska komunita získa to po čom túži už tisíc rokov, dajte nám peniaze a nestarajte sa do  nášho spôsobu života. Samozrejme to nebude brániť tým, ktorí chcú, zapojiť sa do aktivačných  prác, postaviť si domy, nakúpiť deťom školské potreby, vysporiadať pozemky osadách a ďalšie  aktivity, podľa vlastného uváženia. 

-Majoritné obyvateľstvo sa zbaví výčitiek svedomia, že nechce, alebo nevie pomôcť svojim  spoluobčanom, čo nám svojho času vytýkala aj EÚ.

-Všetky peniaze, určené na riešenie rómskej problematiky, získajú priamo Rómovia.  Myslím, že to je v súlade s politikou EÚ. Nevznikajú ani žiadne administratívne náklady na rozdeľovanie peňazí.

Tie prínosy sú neskutočne lákavé. EÚ, však, nie je dobročinná organizácia, preto za pridelené peniaze očakáva od Slovenska protislužbu. Slovensko by malo zabezpečiť, aby Rómovia zostali doma a necestovali po krajinách EÚ, kde testujú ich sociálne systémy. Pri tomto snažení sú peniaze veľmi silným argumentom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

Blog prezidenta SZĽH

Silné reči hokej nespasia

Spor Lintner vs. Krajči ukázal, aké zbytočné sú silné reči veľkých chlapcov.


Už ste čítali?