Čo Maďari nechcú vedieť

Autor: Ján Melas | 4.6.2016 o 18:51 | (upravené 6.7.2016 o 14:38) Karma článku: 4,67 | Prečítané:  1405x

Na 4. júna pripadá 96. výročie podpisu Trianonskej zmluvy, ktorá usporiadala hranice povojnových štátov v Európe. Toto, patinou času poznačené výročie, spôsobuje traumu iba už iba u Maďarov. 

V Európe boli a sú stále, dve geopolitické osi: jedna, Paríž - Berlín - Varšava - Moskva,       druhá, Duseldorf - Mníchov - Viedeň - Belehrad - Istanbul. Na týhto osiach sa odohrávali všetky dejinné udalosti, vojny, sťahovanie národov. Veľmoci si navzájom strážil, aby tam nevznikol veľký štát, ktorý by ich ovládol. Význam Uhorska vzrástol ako dôsledok snahy zjednoteného Nemecka, ovládnuť južnú geopolitickú os. To zapríčinilo I. sv. vojnu. Po vojne sa Nemecko muselo vzdať svojich plánov a tým zaniklo aj Uhorsko. Nie preto, že ho ovládali Maďari, ale preto, že bolo príliš veľké. Z rovnakých dôvodov, dlho po II. sv. vojne, musela zaniknúť aj Juhoslávia.

Dnes sa európske štáty usilujú vytvoriť úniu na občianskom princípe, nie národnom. Európu bez hraníc, s voľným pohybom osôb, surovín, tovaru a služieb.  Po stáročiach konkurencie, vojen, vraždenia a drancovania, to vyzerá ako pohnutie rozumu či svedomia. Je to však dôsledok stavu, že na svete vznikli silné konkurenčné štáty, USA, Rusko, Čína a Európa sa musí zjednotiť, ak chce uspieť. Či uspeje, to nezávisí od propagandy, ale, ako vždy doteraz, od surovín, pracovnej sily a odbytísk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?