Pokazený výrobok neopravujte, kúpte si nový.

Autor: Ján Melas | 13.5.2016 o 20:58 | Karma článku: 5,48 | Prečítané:  1103x

Táto zásada platí nielen pre výrobky, ale aj stroje, ktoré ich vyrábajú a výrobné vzťahy. Rovnako ako pre medzľudské vzťahy. Ponúkam jeden amatérsky pohľad na výrobky každodennej spotreby.

Výrobky, ktoré používame majú svoju životnosť, po uplynutí ktorej ich nahradíme novými. Lenže životnosť je dvojaká, fyzická a morálna, do hry tak vstupujú okrem kvalitatívnych ukazovateľov aj móda, či spoločenská prestíž užívateľa.

Ako vtip dnes pôsobia vlastnosti prvého auta Volga GAZ 21, ktorá bola vyrábaná v rokoch 1956 - 1970. Bolo vyrobených okolo 638 000 kusov. Dodnes patrí medzi legendy sovietkych automobilov, uznávané nielen v Rusku, ale aj vo svete. Výstižne jej vlastnosti zhodnotil jej majiteľ, košický humorista Ander: "Bolo to neuveruteľné auto, nepotrebovalo žiadnu údržbu, nemalo žiadnu poruchu, neodlomila sa žiadna páčka či kľučka, nevypálila sa ani žiarovka. Potrebovalo len benzín."  

Odvtedy prešli autá dlhým vývojom, ktorého cieľom bolo zníženie fyzickej životnosti auta. Dnes, u nás je životnosť štyri roky. Po tomto termíne už výrobca neručí za technické parametre auta a užívateľ, ak ho chce ďalej používať, musí dokladovať jeho spôsobilosť na prevádzku, absolvovaním skúšok v autorizovanom servise. Samozrejme za poplatok, čo je symbolický trest za používanie takého starého auta.

Podobným vývojom prešli všetky výrobky, ktoré používame, ak by sa nepodarilo znížiť životnotnosť klasickými metódami, museli by to urobiť tzv. kazítka, o ktorých sa veľa špekuluje. Reklama nás presviedča, že nie sme "in", ak nemeníme výrobky neustále. Nevadí, že nemáte peniaze, požičajte si. Reklama ovládla noviny, časopisy, rádiá, televízie, internet a zamorila aj verejný priestor, mestá, ulice, športoviská skrátka všetko, vrátane súkromných poštových schránok.  Že je uspešná, o tom svedčí aj rastúci počet exekúcií, ktorý dosiahol alarmujúci stav. Je len otázkou času, kedy sa ním bude musieť zaoberať vláda a parlament.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?