Čo je demokracia?

Autor: Ján Melas | 17.12.2015 o 14:34 | Karma článku: 5,43 | Prečítané:  200x

Všetci poznáme preklad tohto slova do slovenčiny, lenže my vieme aj to, že význam slov sa  časom mení.

Všimol si to  už Herakleitos v 6. stor. pred n. l. Jeho slová "Panta rhei", alebo "Nevstúpiš dva krát do tej istej rieky" vyjadrujú skutočnosť, že veci sa časom menia. Tak aj význam slova "demokracia" je iný dnes, ako pred dva a pol tisíckami rokov. Preto možno dnes, napríklad na internete, nájsť nepreberné množstvo definícií demokracie.

Ja považujem za výstižnú definíciu demokracie: "Demokracia je nespokojnosť na pokraji blahobytu". Je z USA, autora si už nepamätám. Ja tomu rozumiem tak. že so správou vecí verejných mám byť nespolojný, stále ju kontrolovať a o svoj blahobyt sa mám starať sám. Môžem s týmto súhlasiť, alebo sa sťažovať, ale skutočnosť je taká, že demokracia sa nebude prispôsobovať mne, ale ja demokracii. V opačnom prípade budem len sťažovateľ na okraji spoločnosti, alebo nadšený poberateľ Ficových sociálnych balíčkov.

Myslím si, že naši ponovembroví politici sú dobrým príkladom správneho pochopenia súčasnej demokracie. Popri službe verejnosti sa všetci postarali, v prvom rade, o svoj osobný prospech.  Sú tam, však, aj politici, ktorí vstúpili do služby verejnosti už bohatí. Sú tri možnosti, buď tam vstúpili pre "honor", ako sváko Ragan na komunálnej úrovni, alebo pre ďalšie zbohatnutie, pretože bohatstvo nemá hranice, alebo pre trestnoprávnu imunitu, ktorú verejná funkcia poskytuje. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?