Kam smeruje naše stavebníctvo?

Autor: Ján Melas | 12.11.2015 o 14:34 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  450x

Je pre mňa prekvapujúce, že naše stavebníctvo produkuje stavby, ktoré nespĺňajú základnú požiadavku, aby nespadli. Nie je to požiadavka nová ani neobyčajná, platí predsa už od doby keď ľudia niečo postavili. 

Verejný záujem, u nás, chráni stavebný zákon a na jeho dodržiavanie dozerajú stavebné úrady. Zaoberajú sa vzhľadom stavby, jej zaradením do existujúcej zástavby, vplyvom na životné prostredie, napojením na energie a pod. To, že stavba nespadne, považujú za samozrejmosť. Ďalšou organizáciou, pôsobiacou v stavebníctve, je stavovská organizácia vybraných profesií v stavebníctve. Jej úlohou je, však, iba udržanie monopolného postavenia svojich členov v procese prípravy a realizácie stavieb. 

Príčinou všetkých problémov v stavebníctve je zlaté teľa našich čias, sú to peniaze, respektíve zisk. Peniaze majú úžasnú moc, dokážu zmeniť územný plán, projekty, investorov, dodávateľov, kolaudačné rozhodnutia. Jediné, čo nedokážu, meniť fyzikálne zákony, preto nepodareným stavbám hrozí zrútenie. Keby sa náhodou vinník aj našiel, jeho zodpovednosť sa však ešte zvykne stratiť v neprehľadných dodávateľsko odberateľských vzťahoch.

Náprava nastane až potom, keď profesionálna česť, bude mať vyššiu hodnotu ako peniaze.  Dovtedy sa stáva znovu aktuálnym staručký vtip: "Fero, drž ten komín, ja idem pre peniaze."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?